Opublikowany przez: Kasia P. 2018-03-22 13:39:25
Autor zdjęcia/źródło: Depresja poporodowa @ Zaprojektowane przez Freepik
Ministerstwo Zdrowia postanowiło zareagować na niepokojące statystyki. Czy wiesz że aż 10-15% mam dotyka depresja poporodowa? To bardzo dużo i potrzebne jest rozwiązanie, które pomoże przyszłe mamy otoczyć odpowiednią opieką. W takich przypadkach ważny jest też czas, dlatego właśnie proponowane jest przeprowadzanie odpowiednich testów, które miałyby sprawdzać aktualny stan zdrowia mamy przed i po porodzie.
Proponowana zmiana to jedynie zapowiedź, ale już wiemy, że planowane testy miałyby charakter obowiązkowy. Testy będą skonstruowane tak, żeby lekarz mógł dobrze oszacować stan młodej mamy i przede wszystkim to czy zagraża jej depresja okołoporodowa. Do wypełnienia mamy będą miały 21 nieskomplikowanych pytań w formie ankiety. Ważne jest tylko to, by odpowiadać szczerze i w zgodzie ze sobą.
Jeśli byłoby powyżej 12 punktów, czyli pojawiałaby się lekka depresja czy symptomy depresji, z taką pacjentką szybciej można byłoby podjąć rozmowy, terapię – powiedziała profesor Beata Pięta, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych.
Propozycja zakłada rozwiązywanie testu na miesiąc przed porodem oraz miesiąc po porodzie. To czas w którym łatwiej jest wyłapać symptomy zbliżającej się depresji lub jej rozwój. Jednak dolegliwości psychiczne nadal należą do tematu tabu i wiele kobiet wstydzi się przyznać do depresji. Tymczasem jest to problem coraz bardziej powszechny. Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie pomysł testów wejdzie w życie, ale już teraz trwają nad nim prace.
Prace trwają. W najbliższym czasie będzie finalizacja. Zwróciliśmy uwagę na niepokojące statystyki pokazujące, że wzrasta liczba kobiet, które mają problemy emocjonalne po porodzie. Dużo uwagi poświęcamy też karmieniu piersią, nowe standardy mają sprawić, że dużo później po porodzie dziecko będzie karmione mlekami modyfikowanymi – powiedziała Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.
Dla jednych pomysł testów może wydać się nadgorliwością, dla innych mam może okazać się po prostu zbawieniem i pomocą w trudnych chwilach na początku macierzyństwa. Ważne jest jednak to, że mamy u których pojawi się depresja otrzymały w odpowiednim czasie dobre wsparcie, ponieważ stan depresji poporodowej wpływa negatywnie zarówno na więzi z dzieckiem, jak i np. na proces karmienia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.